Vasemmalta Sari Koppeli, Tarmo Tiainen, Pentti Kelander, Janne Tiainen, Antti Tupamäki ja Risto Tupamäki (yksi hiljaisista miehistä).

 

Polara ja Take a Bow veivät riimut

Petäjäveden Hevosystäväinseura palkitsi perinteisissä pikkujouluissaan hyvin menestyneitä hevosia. Suomenhevosista eniten tienanneen riimun vei jälleen Antti Tupamäen ja Janne Tiaisen Polara, jonka ansiot pikkujoulujen välissä olivat muhkeat 188.120 euroa. Lämminveristen ansioitunein oli Take A Bow, 3.260 euroa, omistajatallinimen takaa löytyy muun muassa Pentti Kelander.

Pokaalein palkittiin ikäluokittain tulosrajoja rikkoneita seuran jäsenten hevosia seuraavasti: Lake Stabelin Take A Bow 1.12,1, Juhani Pietiläisen Kaarnalii 1.22,8, Sari Koppelin Onnetööri 1.25,3, Hiljaisten Miesten Tallin Fanix 1.31,2, Keijo Ahosen Ruopas 1.30.6 sekä Tarmo Tiaisen ja Antti Tupamäen Landen Reino 1.33,1, joka on 3-vuotiaista suomenhevosista toiseksi ansioitunein koko valtakunnassa.

Palkittujen lisäksi seuran jäseniltä löytyy useita hyvin menestyneitä hevosia, joten hyvällä syyllä voidaan sanoa ravihevosharrastuksen Petäjävedellä voivan erittäin hyvin. Ruunien Ruhtinaan ja Kuninkaan Kuskin kannoilla vaanii monta kovaa kilpailijaa ja tulevaisuus nuorissa hevosissa näyttää lupaavalta. – Markku Koskela / SK