Petäjävesi-lehti on nyt tekemässä yrittäjäyhdistyksen julkaisemaa Petäjäveden Palveluhakemistoa 2017-2019, ja siihen paikalliset yhdistykset saavat ilmaiseksi tietonsa: puheenjohtajan ja sihteerin numerot sekä sähköpostiosoitteet. Yhdistyslista tulee myös esimerkiksi kunnan käyttöön. Palveluhakemisto jaetaan toukokuussa joka kotiin, kunnan kesäasukkaille sekä tänne muuttaville.

Tässä alla on tämän hetken lista yhdistyksistä. Muutokset ehtivät su 2.4.2017 mennessä toimitus@petajavesilehti.fi otsikolla Yhdistysluettelo tai 050 366 7691.

Kiitos yhteistyöstä! – Suvi

 

Petäjäveden yhdistysluettelo 30.3.2017 / Muokattava

FGP – FrisbeeGolf Petäjävesi ry
pj Tomi Rahikainen, 040 840 4869,
puheenjohtaja@frisbeegolfpetajavesi.fi
siht. Markku Kivelä, 040 561 8964,
sihteeri@frisbeegolfpetajavesi.fi

Eerojen Erä ry
pj Matti Sulasalmi, 040 841 6123

Eläkeliiton Petäjäveden yhdistys
pj Aira Kivelä, 050 414 3006,
airakivela@gmail.com
siht. Pirkko Saarinen, 040 559 4829,
pirkko.hilja.saarinen@gmail.com

Halkokankaan Asukasyhdistys ry
pj Jari Lehtinen, 040 557 7317,
foresthealer@hotmail.com
Siht. Jarmo Jääskeläinen
jajujaas@hotmail.com

Keski-Suomen Hengitysyhdistys ry
pj Seppo Salminen, 040 720 2658,
keskisuomi@hengitysyhdistys.fi
siht. Tiina Salminen

Keski-Suomen Muistiyhdistys ry
Petäjäveden alaosasto
yhteyshlö Kati Avikainen, 044 045 0236,
kati.avikainen@petajavesi.fi

Keski-Suomen pyörätuolitanssijat ry
pj Teija Kustula Teija, 040 7716 241,
teija.kustula@gmail.com

Keski-Suomen tieliikennemuseo yhdistys ry
pj Risto Höylä, 040 571 7680

Keskustan Petäjäveden kunnallisjärjestö ry
pj Jari Koskenranta, 045 261 7558,
jari@koskenranta.fi

Kintauden kalakerho ry
pj Risto Paakkunainen,
0400 928 151, risto.paakkunainen@pp.inet.fi
siht. Hilkka Paakkunainen,
040 827 0359, hilkka.paakkunainen@pp.inet.fi

Kintauden koulun vanhempainyhdistys ry
pj. Tiina Rintamäki, 0400 548 987,
tiina.timpuri@gmail.com
siht. Katri Halttunen, 040 730 5885,
katri.halttunen@gmail.com

Kintauden kyläyhdistys
pj Raija Kauppinen, 040 520 0780
kintaudenkylayhdistys@gmail.com
rahastonhoitaja Kaija Laitinen, 040 776 4295

Kintauden nuorisoseura ry
pj Maija-Maarit Liimatainen, 040 137 2812,
kintaudennuorisoseura@gmail.com
siht. Jarmo Tupasela

Kintauden vesiosuuskunta
pj Risto Paakkunainen, 040 182 3953,
risto.paakkunainen@pp.inet.fi
siht. Marja Malmberg, 040 561 8265,
marja.malmberg61@gmail.com

Kuivasmäen osakaskunta
pj Heikki Salminen, 040 835 0973

Kuivasmäen Metsästysseura ry
pj Ossi Kokkila, 040 778 7605
siht. Jukka Mäkinen, 040 567 7635

Kuivasmäki-Kumpu-Heikkilänperä
-kyläyhdistys ry
pj Tuula Tikka, 040 740 9954,
tuulatik@gmail.com
siht. Ritva Koponen, 044 269 9205,
ritvakoponen@gmail.com

Läntisen Keski-Suomen senioriopettajat ry
pj Eeva-Liisa Salmijärvi, 040 542 5633,
eeva.salmijarvi@luukku.com
siht. Irma-Liisa Särkkä, 040 531 0410,
irma-liisa.sarkka@netti.fi

Metsäkulman Erä ry
pj Tommi Pahkala, 040 764 7017,
tommipahkala@hotmail.com
siht. Pekka Kaura-aho, 040 565 0312,
pekka_kaura@hotmail.com

Metsäkulma seura ry
pj Arvo Kettunen, 040 583 5484

MLL Petäjäveden yhdistys ry
pj Jenna Sivula, 044 986 8685,
jenna.k.sivula@gmail.com
siht. Kati Kärävä, 050 3637767,
kati.karava@gmail.com

MTK-Petäjävesi ry
pj Hanna Hautamäki, 050 414 7275,
hanna.hautamaki@kolumbus.fi
siht. Leena Kivelä, 040 523 6956,
leena.kivela@gmail.com

Pengerjoen kyläyhdistys ry
pj Marko Kuukkanen, 044 536 5395,
marko.kuukkanen@hotmail.com

Pengerjoen Urheiluautoilijat ry
pj Enni Toivola, 0400 670602,
enni.toivola@gmail.com
siht. Carita Autio, 040 5885 189,
carita.autio@hotmail.com

Petäjäveden Eläkkeensaajat ry
pj Jorma Kallonen, 040 735 5834,
jorma.kallonen@pp1.inet.fi
siht. Marja Malmberg, 040 561 8265,
marja.malmberg61@gmail.com

Petäjäveden Erämiehet ry
pj Mikko Jutila, 040 709 2425,
mikko.jutila@elisanet.fi
siht. Jari Koskenranta,
045 261 7558, jari@koskenranta.fi

Petäjäveden Heinähattu ry
pj Eeva Piesala, 040 773 4964, piiku@piiku.fi
yhteyshlö Tarja Nieminen, 040 531 1968,
tarja.nieminen@kotiportti.fi

Petäjäveden Hevosystäväinseura ry
pj Markku Koskela, 0400 245 016,
koskelamarkkuj@gmail.com
siht. Kari Huumo, 040 528 2567,
kari.huumo@gmail.com

Petäjäveden Hirvimiehet ry
pj Tarmo Ketola, 040 721 4852
siht. Pekka Airaksinen, 029 9573 100

Petäjäveden Kansalliset Seniorit ry
pj. Eeva Lius, 040 518 1450
eeva.lius@gmail.com
siht. Seppo Ruoranen, 050 347 5373

Petäjäveden Karjalaiset ry
pj Alpo Kukkonen, 0400 494 802,
kukkonen.alpo@gmail.com
siht. Ulla Kukkonen, 0500 127 220

Petäjäveden KiVa ry
pj Heli Kokkonen, 040 760 9550,
heli.kokkonen@edu.petajavesi.fi
siht. Seitamaija Karttu, 040 822 1660,
seita.karttu@gmail.com

Petäjäveden Lions Club
pres. Mika Lahtinen, 040 535 5047,
lcpetajavesi.presidentti@gmail.com
siht. Timo Kytölehto, 0400 466 126,
lcpetajavesi.sihteeri@gmail.com

Petäjäveden Luonto ry
pj Aake Ojala, 040 845 4353,
ojala.aake@gmail.com
siht. Heli Laitinen, heli.laitinen@petajavesi.fi

Petäjäveden maa- ja kotitalousnaiset
pj Sirkku Kuukkanen, 044 546 1179
sirkku.kuukkanen@hotmail.com
siht. Aira Kivelä, 050 414 3006,
airakivela@gmail.com

Petäjäveden Maaseutuseura ry
pj Hanna Hautamäki, 050 414 7275,
hanna.hautamaki@kolumbus.fi

Petäjäveden Mielenterveysseura ry
pj Anne Toivola-Mäkinen,
040 336 5436, anne.toivola-makinen@petajavesi.fi

Petäjäveden Naisvoimistelijat ry
pj Sari Kaartinen, 050 400 6605,
sarka7108@gmail.com

Petäjäveden palomiesyhdistys ry
pj Juha Rantanen, 044 980 6918,
jrantanen83@gmail.com
siht. Erkki Vesterinen,
0400 547 212, erkki.vesterinen@petajavesi.fi

Petäjäveden Petäjäiset ry
pj Reijo Niemelä, 050 552 5008,
reijo.niemela@hotmail.com
siht. Pekka Kotamäki, 040 542 1606,
pskota@gmail.com

Petäjäveden Purjeseura ry
pj Ilpo Kukkonen, 0400 542 601,
ilpo.kukkonen49@gmail.com

Petäjäveden Ratsastajat ry
pj Sari Jaatinen, 040 594 9543,
sari.jaatinen@jippii.fi
siht. Laura Mäkinen, 050 595 2996,
lrmkinen@gmail.com

Petäjäveden Reserviläiset ry
pj Timo Taipale, 040 766 2144

Petäjäveden riistanhoitoyhdistys ry
pj Ekman Keijo, 050 539 9330
petoyhdysmies Heimo Tanner, 040 705 5148

Petäjäveden Rotary Club ry
pres. Lauri Karvonen, 0400 342 950,
latekarvonen@gmail.com

Petäjäveden Sotainvalidit ry
pj. Martti Virtanen, 040 833 9366
siht. Lea Lerkkanen, 050 596 9569,
lea.lerkkanen@paikallisuutiset.fi

Petäjäveden Sotaveteraanit ry
pj Yrjö Vakkilainen, 040 828 8070,
yrjo.vakkilainen@bastu.net
siht. Kauko Rinteelä 040 540 0660,
kauko.rinteela@pp.inet.fi

Petäjäveden Urheiluautoilijat ry
pj Alpo Kukkonen, 0400 494 802,
kukkonen.alpo@gmail.com
siht. Sari Ohra-aho, 0400 546 280,
sari.ohraaho@gmail.com

Petäjäveden Vammaisneuvosto
pj Maila Pirkkalainen, 040 508 4402,
maila.pirkkalainen@gmail.com
siht. Marja Malmberg, 040 561 8265,
marja.malmberg61@gmail.com

Petäjäveden vanhan kirkon säätiö
yhteyshlö maailmanperintökoordinaattori,
040 582 2461, opas@petajavesi.fi

Petäjäveden vanhojen viestilaitteiden
museon tukiyhditys ry
pj Matti Palosaari, 0400 437 559,
matti.palosaari@jkl.fi
siht. Esa Salldén, 0400 260 243,
toimisto@radiomuseo.fi

Petäjäveden Vanhusten Tuki ry
pj Heikki Palola, 040 838 8473,
heikki.palola@gmail.com
siht. Anne Ikonen, 014 267 3072,
anne.ikonen@petajavesi.fi

Petäjäveden Yrittäjät ry
pj Janne Tiainen, 040 350 3848,
janne.tiainen@petajavesi.fi
siht. Liisa Hakanen, 040 838 8645,
liisa@liisankukkapuoti.fi

Petäjävesi-Seura ry
pj Pia Taipale, 040 828 8802,
taipaleen.luomutila@nic.fi
siht. Marjatta Öhman,
040 596 7511,
marjatta.ohman@gmail.com

Pihkapartio ry
pj Toini Kovanen, 040 762 0096,
toini.kovanen@netti.fi
siht. Alina Montonen, 050 467 2056,
alina.montonen@gmail.com

Seurayhtymä
pj Reijo Niemelä, 050 552 5008,
reijo.niemela@hotmail.com
siht. Tapani Nislin, 0400 668 340,
tapani.nislin@petajavesi.fi

Suomen Punaisen Ristin Petäjäveden osasto
pj Risto Salonen, 040 554 8102,
petajavesi@punainenristi.fi

Suomen Sepät ry
pj Leo Ratinen, 040 568 7357,
leo.ratinen@luukku.com
siht. Anja Rinteelä, 040 560 0296,
anja.rinteela@pp.inet.fi

Ylä-Kintauden Kyläyhdistys ry
pj Juhani Rosala, 0400 848 643